Poród na Bali - gdzie, jak, za ile?
- Balistka
- 3 lis 2021
- 6 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 14 maj 2024
Przylecieć na Bali kobieta może najpóźniej w 6-7 miesiącu ciąży. I ze względu na przepisy większości linii lotniczych, i ze względu na procedury wizowe. Teraz jest ciutkę inaczej zwarzywszy na pandemię, natomiast wiza jest wydawana maksymalnie na 6 mcy (2 mce + 4 mce przedłużenia, mowa o wizie socjalnej - nie turystycznej, którą można dostać w Ambasadzie Indonezji z Warszawie.Wiza turystyczna nie nadaje się), żeby się zmieścić w terminach i nie latać na końcówce ciąży lub z tygodniowym dzieckiem, trzeba zaplanować takie rzeczy. Oczywiście najlepiej by było, spędzić na Bali całą ciążę, przyzwyczajając się do temperatury, klimatu i jedzenia. Generalnie ciąża na Bali to sama przyjemność, ale dzisiaj o porodach 🙂
Od razu chciałabym zaznaczyć, że opinie o szpitalach na Bali są bardzo różne. Ta sama placówka może zbierać jak oklaski, tak i gorzkie żale. To samo dotyczy lekarzy prowadzących i położne. Dlatego pamiętajcie, że fajne doświadczenia, związane z porodem to sprawa wyłącznie indywidualna, kwestia przypadku, szczęścia, ciała i nastroju, umiejętności lekarza i kwalifikacji szpitala.
Generalnie, we wszystkich nowoczesnych międzynarodowych szpitalach, takich jak BIMC, Siloam, International SOS, Ibu Kasih, spotkacie bardzo przyjazny personel, dobre warunki przebywania, smaczne jedzenie i najnowsze sprzęty medyczne.

Koszty i przybliżone ceny usług
Badania prenatalne są płatne każdorazowo osobno, w granicach 50-150 dolarów, w zależności od tego, czy wykonano badanie USG, czy tylko konsultację lekarską. Koszt porodu zazwyczaj obejmuje: pobyt w klinice 2-3 dni, bieżące badania, leczenie, wyżywienie, a czasem pierwsze szczepienie. Średni koszt, w zależności od złożoności porodu i placówki waha się w granicach od 1500 nawet do 8000 dolarów i wyżej., gdzie 1500 USD oznacza naturalny poród z minimalną interwencją, a cena powyżej tej kwoty, uwzględnia interwencję chirurgiczną, cesarskie cięcie i inne zabiegi. Duży koszt generuje użycie dodatkowych leków, takich jak np epidural. Szpitale zazwyczaj od razu prezentują swoje ceny na SN i CC, natomiast jeśli w trakcie porodu naturalnego jest wymagane cięcie cesarskie, niektóre szpitale mogą policzyć podwójnie lub potrójnie od ceny przedstawionej w ofercie. Jeśli jesteś posiadaczem wizy pracowniczej lub zezwolenia na pobyt KITAS, możesz uzyskać zniżkę w wysokości około 50% lub nawet dostać lokalną cenę. Leki zawsze są płatne osobno, najczęściej wydawane od razu w szpitalu (jeśli jest możliwość zakupu leków w aptece na zewnątrz, wyjdzie taniej). Proszę również się zorientować, czy w Indonezji występują odpowiedniki leków, które przyjmowane są na stałe. Usługi prywatnej położnej niezależnie od kliniki wahają się w granicach 200-500 USD.
Dodatkowy koszt jednego dnia pobytu w szpitalu zależy od rodzaju niezbędnej opieki medycznej i standardu pokoju. Kwota waha się od 200 do 1000 (czasem więcej) USD dziennie. Proszę się upewnić, że będziecie w stanie zapłacić taką kwotę, zanim się zdecydujecie na poród.
W Indonezji opłaty za usługi medyczne są często dokonywane przed rozpoczęciem leczenia, dlatego musicie mieć przy sobie przynajmniej część gotówki, aby dokonać wpłaty natychmiast. Pamiętaj też, że Ubezpieczyciel nie pokrywa kosztów ciąży i porodu, ale w żadnym wypadku nie rezygnujcie z ubezpieczenia - może ono się przydać w innych sytuacjach! Jeśli nie macie przy sobie pieniędzy na opłacenie usług lub powstał jakiś problem z kartą płatniczą albo bankiem - pomoc medyczna w nagłych wypadkach może nie zostać udzielona, a zdrowie Twoje i Twojego dziecka może być zagrożone. Miejcie przy sobie trochę pieniędzy (min 1000 USD), żeby móc przynajmniej wpłacić kaucję.
Warto również wiedzieć, że indonezyjscy lekarze nie wykonują tych wszystkich badań, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Dlatego, jeśli macie potrzebę wykonania dodatkowych specyficznych badań, możecie osobiście się zwrócić do Laboratorium Prodia w Denpasar z listą i międzynarodowym nazewnictwem.
Lista szpitali, gdzie można urodzić na Bali
Jeśli natomiast szukacie szczegółowych informacji o warunkach, polecanych lekarzach i położnych, rzeczywistych cenach etc. - zapraszam na Konsultację.
Kasih Ibu Hospital - Denpasar
Puri Bunda Hospital - Denpasar
Puri Bunda Hospital - Tabanan (nowy)
Siloam - Kuta
Kasih Medika
Bali Royal Hospital - BROS
Prima Medika
International SOS - Kuta
Bez wątpienia jednak, większość ciężarnych kobiet jedzie na Bali przede wszystkim by rodzić siłami natury w klinice Bumi Sehat. Chciałabym poświęcić tej placówce więcej uwagi, gdyż różni się ona drastycznie od klasycznych wymienionych wyżej szpitali.
O Bumi Sehat i jej założycielce Robin Lim
Klinika Bumi Sehat powstała z inicjatywy znanej na całym świecie położnej Robin Lim znanej na Bali jako Ibu Robin. W 2011 roku spośród wszystkich aplikujących z całego świata to właśnie ona została „Bohaterką Roku CNN” za swoją rozległą pracę w budowaniu klinik i zapewnieniu dobrych warunków do bezpiecznego i bezpłatnego porodu dla ubogich Indonezyjczyków, a także za inne działania społeczne i charytatywne na całym świecie. Teraz Robin jest żoną, matką ośmiorga dzieci (3 adoptowanych, 5 własnych), babcią. Wiele osób nazywa Robin – współczesną matką Teresą. Jest światowej sławy działaczką społeczną, filantropką, pisarką i poetką, praktykującą położną, założycielką Fundacji Yayasan Bumi Sehat, autorką książek o zdrowiu niemowląt i matek, zbioru przepisów kulinarnych dla matek w ciąży i karmiących oraz podręcznika o medycznych roślinach Bali. Najważniejsza książka, zdaniem samej autorki, nazywa się „Placenta – the Forgotten Chakra”, w której opowiada o tym, jak ważne w życiu człowieka jest łożysko. Również jej zdaniem położna może pomóc kobiecie znacznie bardziej niż lekarz, który często nie zna nawet jej imienia. Położna nie powinna aktywnie interweniować w proces porodu, a jedynie ułatwiać go i upewnić się, że nie ma komplikacji. Kobieta powinna rodzić w wygodnej dla niej pozycji, tyle czasu, ile potrzebuje, z tymi osobami, z którymi chce.
Pojęcie „delikatnego porodu” w Bumi Sehat zakłada, że kobieta podczas porodu zachowuje się tak, jak chce i sama dobrze czuje, co jest dla niej w danym momencie najlepsze i naturalne. W trakcie skurczów można ją masować, może rodzić w wodzie, na fitballu, na schodach – gdziekolwiek. Można jej podawać leki homeopatyczne, karmić (w Indonezji karmi się rodzącą kobietę, jeśli ma taką potrzebę), może nawet pójść do pobliskiej knajpy przy asyście położnej, jeśli ma taką zachciankę. Rodząca może zażyczyć moksę (cygaro do odymiania z mieszanki chińskich ziół), zmienić pozycję, poprosić o akupunkturę, odpoczynek i sen. Mogą z nią porozmawiać, jeśli sobie tego życzy. Mogą śpiewać dla niej albo z nią (często przychodzą koleżanki i śpiewają mantry lub ulubione przeboje rodzącej :)). Oczywiście nikt nie podniesie głosu, personel będzie rozmawiać cicho i z uśmiechem. Noworodek zawsze ma bliski kontakt z mamą, praktykowany jest również poród lotosowy.
W narodzinach może uczestniczyć nie tylko mąż, ale także dowolna liczba innych krewnych i znajomych - taka jest tradycja indonezyjska. To rodząca w Bumi Sehat decyduje jak i z kim przebiega jeden z najważniejszych dni w jej życiu. Na dodatek nie trzeba wcale być w samej placówce - większość porodów odbywa się w domu. W Bumi Sehat natomiast nie wykonuje się cięć cesarskich. W przypadku takiej potrzeby, rodząca jest transportowana do szpitala, a położna jej towarzyszy. Nie mogę jednak nie wspomnieć o statystykach - CC w Bumi Sehat wynosi jedynie 1%. Nie dziwi mnie to zwarzywszy na filozofię placówki, podejście do kobiety i do procesu 🙂
Nazwa Bumi Sehat oznacza „Zdrowy Świat”. Klinika znajduje się w miejscowości Ubud, w centrum Bali. W klinice starają się nie używać słowa „ból” w rozmowach, ponieważ poród to błogosławieństwo i ciężka praca kobiety, nic więcej. Tutaj każdą pacjentkę traktują z uwagą i wczuciem się, łączą nowoczesną medycynę z holistyczną, nietradycyjną: homeopatią, akupunkturą, jogą i tak dalej. Można tu spotkać położne z całego świata: Amerykanki, Europejki, Australijki, Malezyjki, Rosjanki i oczywiście Indonezyjki. Kiedyś pracowała tam też polska wspaniała położna (pozdrawiam Celinko). Nawiasem mówiąc, do Bumi przychodzą nie tylko kobiety w ciąży, ale także te, które potrzebują porady w sprawie swojego maluszka. Ludzie tutaj są bardzo mili i pomocni, zawsze otwarci by udzielić wsparcia.
Klinika powstała w 1996 roku i już w 2006 roku zyskała światową sławę. Wciąż jednak działa dokładnie po to, aby pomóc ubogiej ludności rdzennej. W ciągu ostatnich 17 lat, wszystkie małe dzieci w wiosce Nui Kuning w Ubud, gdzie znajduje się klinika, urodziły się w klinice Robin Lim. Do tej pory w klinice przyjęto kilka tysięcy porodów. Nie ma stałej opłaty za poród w Bumi - wszystko działa na zasadzie darowizny. Wiem natomiast, że wśród obcokrajowców średnią oferowaną sumą jest 2000 USD. Są oczywiście dużo bardziej hojne datki, dzięki którym nawet podczas kryzysu klinika mogła działać i troszczyć się o kobiety i maluchy w potrzebie. Dlatego Twoja darowizna to przede wszystkim zapłata dla innych potrzebujących kobiet i dzieci, pomoc w dobrej sprawie Robin Lim. Jest jeszcze jedna klinika, która się specjalizuję w porodach naturalnych Graha Bunda, również znajdująca się w Ubud.
Pamiętajcie, że dziecko urodzone w Indonezji nie zostaje obywatelem Indonezji. Otrzymuje ono obywatelstwo jednego z rodziców. O aktualnych wymogach, dotyczących rejestracji noworodków można poczytać na gov.pl lub pisząc bezpośrednio do Konsulatu RP Polski w Dżakarcie.
EDIT: W ciągu ostatnich kilku lat na Bali wybudowano jeszcze kilka szpitali, a aktualne ceny (2024) mogą się różnić od tych sprzed kilku lat, dlatego zachęcam do przestudiowania tematu raz jeszcze.